Scholarship and Exhibition Holders

For details of how the College awards Scholarships and Exhibitions to undergraduates who have excelled academically, and of the two Senior Scholarships that are awarded to graduates (apart from those graduate scholarships which are awarded as part of the admissions process), please see Financial Support. Organ scholars are elected as part of the admissions process: see this page.

Graduate Scholarship holders 

(italics indicate awards made in the current or most recent academic year)

Dominic Owens, Phizackerley Senior Scholar

Stephanie Kelley, Balliol-Bodley Scholar

Undergraduate Scholarship and Exhibition holders

(italics indicate awards made in the current academic year)

BIOLOGICAL SCIENCES

Zoe Weeks, Brackenbury Scholarship

Joshua Jones, Brackenbury Exhibition

CHEMISTRY

Adam Beecroft, Mouat-Jones Scholarship

Johnathan Bulled, Brackenbury Scholarship

Jing Yee Kee, Mouat-Jones Scholarship

James Knox, Brackenbury Scholarship

George Wright, Brackenbury Scholarship

Jack Briggs, Andrew Pang Exhibition

Louis Minion, Mouat-Jones Exhibition

CLASSICS

Joseph Barber, Eric Raymond Noble Scholarship

Sara Bicknell, Eric Raymond Noble Scholarship

Holly Hunt, Robin Hollway Scholarship

Maarten-Pieter Moolenburgh, Robin Hollway Scholarship

William Taylor, Eric Raymond Noble Scholarship

Haydee Thomas, Robin Hollway Scholarship

Barnaby Thompson, Eric Raymond Noble Scholarship

Harry Berry, Frazer Exhibition

Emily Glancey, Eric Raymond Noble Exhibition

Jack Hardy, Robin Hollway Exhibition

Gabriel Rawlinson, Eric Raymond Noble Exhibition

CLASSICS AND ORIENTAL STUDIES

Lucas Orchard-Clark, Robin Hollway Exhibition

COMPUTER SCIENCE

Andrei Constantinescu, Donald Michie Exhibition

Antonia Siu, Markby Exhibition

COMPUTER SCIENCE AND PHILOSOPHY

Axel Ronquist, Arthur Levitan Exhibition        

Jack Weatherilt, Arthur Levitan Exhibition

ECONOMICS AND MANAGEMENT

Felix Tan, Markby Scholarship

Kasper Verkammen, Markby Scholarship

Lucy Qu, Markby Exhibition

ENGINEERING SCIENCE

Peter Hensman, Jervis-Smith Scholarship

Philemon Kwok, Jervis-Smith Scholarship

Andrew MacGowan, Lubbock Scholarship

Andreea-Maria Oncescu, Lubbock Scholarship

William Wathey, Newman Scholarship

Arman Karshenas Najafabadi, Lubbock Exhibition

Mate Kovacs, Newman Exhibition

Felix Peterken, Jervis-Smith Exhibition

Shaohong Zhong, Newman Exhibition

ENGLISH

Alex Blaney, Goldsmith Scholarship

Isabel Ion, Goldsmith Scholarship

Isabelle Stuart, Goldsmith Scholarship


Penry Buckley, Higgs Exhibition

Ruby Nicholson, Higgs Exhibition

Liam Sargeant, Goldsmith Exhibition

Lauren Tavriger, Elton Exhibition

Rhys Underdown, Goldsmith Exhibition

ENGLISH AND MODERN LANGUAGES



Tom Pigram, Cecil Spring Rice Exhibition

HISTORY

Ben Gray, Reynolds Scholarship (History)

Cole Horton, Reynolds Scholarship (History)

Jessica Graydon, Fletcher Exhibition


George Holland, Reynolds Exhibition (History)

Mia Liyanage, James Gay Exhibition

Frederick Lynam, Fletcher Exhibition

William Neubauer, James Gay Exhibition

Dominic Newman, Reynolds Exhibition (History)

HISTORY AND ECONOMICS

Thomas Laver, James Gay Exhibition

HISTORY AND MODERN LANGUAGES

Jojo Moss, Higgs Scholarship

LAW

Nils Deeg, Brackenbury Scholarship

Leon Kidd, Brackenbury Scholarship

Katie Lawrence-Smith, Brackenbury Scholarship

Stephanie McAnally, Brackenbury Scholarship

Hannah Williams, Brackenbury Scholarship

Tanja Gunther, Brackenbury Exhibition

Tiho Svilanovic, Brackenbury Exhibition

Mick Yang, Brackenbury Exhibition

MATHEMATICS

Henrique Aguiar, Les Wood Scholarship

Daniel Clark, Les Wood Scholarship

George Cooper, Arthur Levitan Scholarship

Benjamin Hubbert, Les Wood Scholarship

Kirsty Land, Markby Scholarship

Thomas Falezan, Arthur Levitan Exhibition

André Heycock, Arthur Levitan Exhibition

Yankang Zhu, Les Woods Exhibition

MATHEMATICS AND COMPUTER SCIENCE

Matthew Hillman, Donald Michie Scholarship

Cong Lu, Les Wood Scholarship

Jesse Sigal, Les Wood Scholarship

Daniel Rastelli, Konstantinos Katsikas Exhibition​

MATHEMATICS AND PHILOSOPHY

Ben Elliott, Arthur Levitan Exhibition

MEDICAL SCIENCES

Safia Khan, Brackenbury Exhibition

Charlotte Lee, Brackenbury Exhibition

MODERN LANGUAGES

Joseph Al-Khalili, Cecil Spring Rice Exhibition

Alice Camilleri Burke, Brassey Exhibition

Hugo Middle, Galpin Exhibition​



ORIENTAL STUDIES

Shreya Lakhani, Markby Exhibition

PHILOSOPHY, POLITICS AND ECONOMICS

Felix Heilmann, James Hall Scholarship

Julius Hillebrand, Markby Scholarship

Rebecca Clark, James Hall Exhibition

Sarah Duffy, James Hall Exhibition

Daniel Gonsalez Pavesio, NT Huxley Exhibition

Timothy Hunt, NT Huxley Exhibition

Michael O’Connor, Markby Exhibition

Alex Rowland, Fletcher Exhibition

Ilya Shemmer, Fletcher Exhibition

PHYSICS

Robbie Ewart, Theobald Scholarship

Joel Lowther, Theobald Scholarship


Daniel Luo, Newman Scholarship

Tommy Matthews, Prosser Scholarship

Ana Sotirova, Prosser Scholarship

Aakash Lakshmanan, Theobald Exhibition

PHYSICS AND PHILOSOPHY

Paolo Faglia, Theobald Exhibition

ORGAN SCHOLAR

Joseph Barber (Classics)