Prize Holders

This page lists all those who have been awarded College or University prizes during the current academic year and those who received awards after the end of 8th week of Trinity Term of the previous year. For details of College prizes and College subject prizes, and how and when they are awarded, please see Financial Support.

College prizes awarded 2017/2018

Maximillian Afnan, 750 Prize in the Humanities

Gaurav Agarwal, Wurtman Prize

Sophie Andrews, Sir Raymond Beazley Prize and Jenkyns Prize, proxime accessit

Rebeca Arroyo Hornero, 750 Prize in the Sciences

George Badger, Edwin George Engleby Wright Prize

Joseph Barber, Jasper Ridley Prize

Joseph Barber, Jenkyns Prize (Classics)

Alastair Bassett, Prosser Prize (Mathematics & Joint School)

Charles Bertlin, Martin Wright Prize

Sara Bicknell, Jenkyns Prize (Classics)

Beth Cadwalladr, William Mazower Prize

Calvin Chan, 750 Prize in the Social Sciences

Luke Chester, Thomas Balogh Prize

Matt Coulter, James Gay Prize

Ewan Davies, Prelims Prize

Tiffany Duneau, Prelims Prize

Jamie Farmer, Paton Studentship

Mark Fischel, Jenkyns Exhibition

Lily Goldblatt, Periam Prize and Wurtman Prize, proxime accessit

Hamish Hall, Kyriacou & Sherwin-Smith Prize

Nicholas Halterman, Jenkyns Prize

Felix Heilmann, James Hall Prize

Julius Hillebrand, Thomas Balogh Prize

Calum Holt, William Mazower Prize

Holly Hunt, Samuel Dubner Prize (Classics)

Timothy Hunt, Samuel Dubner Prize (PPE)

Max Jenner, Prelims Prize

Arun Kapoor, Archibald McDougall Law Prize

Monique Keane, Prelims Prize

Charlotte Kelly, Bob and Jeanie Heller Prize

Daniel Kodsi, Collections Prize

Tim Leung, Prosser Prize (Mathematics & Joint School)

Clarissa Luxton, Greville-Smith Prize

Cealach McKeating, Kington Oliphant Prize (History)

James Melia, Lubbock Prize

Maarten-Pieter Moolenburgh, Jenkyns Prize (Classics)

Michael O’Connor, George Powell Prize

Andreea-Maria Oncescu, Prosser Prize (Engineering)

Olivia Retter,  Archibald McDougall Law Prize

Lorin Samija, Prosser Prize (Mathematics & Joint School)

Rivka Shaw, Elton Prize

Ellie Shearer, Kington Oliphant Prize (History)

Perdita Shirley, Samuel Dubner Prize (Classics)

Flora Spielman, GDH Cole Prize

Marek Sullivan, Gertrude Hartley Poetry Prize

William Taylor, Jenkyns Prize (Classics)

Abby Taylor-Baptie, A.V. Dicey Prize

Haydee Thomas, Jenkyns Prize (Classics)

Barnaby Thompson, Jenkyns Prize (Classics)

Rhys Underdown, Prelims Prize

Benjamin Walker, Periam Prize

Caroline Ward, Greville-Smith Prize

Wanyu Zhang, Collections Prize

University prizes  

2016/2017

Ewan Hill Norris, Gibbs Prize in Physics (Group Project)

Eleanor Shearer, Gibbs Prize in Politics (Written Paper)

Yingyan Chen, Gibbs Prize in Engineering Science (Team)

Anne Williamson, John Hicks Foundation Prize for best overall performance in Microeconomics (PPE & H&E) (joint winner) and John Hicks and George Webb Medley Prize, best overall performance in Economics (PPE & H&E)

Alex Ohlsson, John Hicks Foundation Prize for best overall performance in Microeconomics (PPE & H&E) (joint winner)

2017/2018

Chevonne van Rhee, John Potter Essay Prize (Neurology)

Barbara Bilakiewicz, G-Research Group Project Prize (Computer Science)

Matthew Hillman, Palantir Group Project Prize (Computer Science)

Fanny Duneau, Presentation Group Project Prize (Computer Science)

Adam Salisbury, Arthur Lewis Prize for the Best Examination Essays in Development Economics

Cong Lu, Gibbs Prize for Outstanding performance in Computer Science papers, 2018

Axel Ronquist, Gibbs Prize for Computer Science and Philosophy 2018 for Parts A and B, paying particular regard to Computer Science papers

Jordan Gifford-Moore, Law Faculty Prize in Comparative Corporate Law (shared in 2018)

Opeyemi Longe, Winter Williams Prize in International Economic Law