Scholarship and Exhibition Holders

For details of how the College awards Scholarships and Exhibitions to undergraduates who have excelled academically, and of the two Senior Scholarships that are awarded to graduates (apart from those graduate scholarships which are awarded as part of the admissions process), please see Financial Support. Organ scholars are elected as part of the admissions process: see this page.

Graduate Scholarship holders 

(italics indicate awards made in the current or most recent academic year)

Sofia Deleniv, Phizackerley Senior Scholar

Sian Witherden, Balliol-Bodley Scholar

Undergraduate Scholarship and Exhibition holders

(italics indicate awards made in the current academic year)

BIOLOGICAL SCIENCES

Rory Meryon, Brackenbury Scholarship

Zoe Weeks, Brackenbury Exhibition

CHEMISTRY

Adam Beecroft, Mouat-Jones Scholarship

Johnathan Bulled, Brackenbury Scholarship

Jing Yee Kee, Mouat-Jones Scholarship


Clarissa Luxton, Brackenbury Scholarship

Nasruddin Sulaiman, Brackenbury Scholarship

Caroline Ward, Brackenbury Scholarship

George Wright, Brackenbury Scholarship

Adam Sapnik, Andrew Pang Exhibition

CLASSICS

Joseph Barber, Eric Raymond Noble Scholarship

Sara Bicknell, Eric Raymond Noble Scholarship

Maarten-Pieter Moolenburgh, Robin Holloway Scholarship

William Taylor, Eric Raymond Noble Scholarship

Haydee Thomas, Robin Holloway Scholarship


Hope Davidson, Eric Raymond Noble Exhibition

Mark Fischel, Eric Raymond Noble Exhibition

Charles Garner, Robin Holloway Exhibition

Tanya Milne, Robin Holloway Exhibition

COMPUTER SCIENCE

Sebastian Spratt, Donald Michie Scholarship

Antonia Siu, Markby Exhibition

ECONOMICS AND MANAGEMENT

Max Kitson, Markby Scholarship

Kasper Verkammen, Markby Exhibition

Felix Tan, Markby Exhibition

ENGINEERING SCIENCE

Saad Hamid, Lubbock Scholarship

Peter Hensman, Jervis-Smith Scholarship

Philemon Kwok, Jervis-Smith Scholarship


Andreea-Maria Oncescu, Lubbock Scholarship

William Wathey, Newman Scholarship

Mate Kovacs, Newman Exhibition

ENGLISH

Olivia Aarons, Goldsmith Scholarship

Sophie Conquest, Goldsmith Scholarship

Linden Hogarth, Goldsmith Scholarship

Anna Watkinson, Goldsmith Scholarship

Isabel Ion, Goldsmith Exhibition

Alex Blaney, Goldsmith Exhibition

Liam Sargeant, Goldsmith Exhibition

Isabelle Stuart, Goldsmith Exhibition

HISTORY

Stephen Hawes, Fletcher Scholarship

Laura Savage, James Gay Scholarship

Milo Saville, Reynolds Scholarship (History)

Beth Cadwalladr, Reynolds Exhibition (History)

Calum Holt, James Gay Exhibition

Cole Horton, Reynolds Exhibition (History)

George Holland, Reynolds Exhibition (History)

Ben Gray, Reynolds Exhibition (History)

HISTORY AND ENGLISH

Samuel Luker Brown, Goldsmith Scholarship

HISTORY AND POLITICS

Alexander Bloom, Fletcher Scholarship

LAW

Leon Kidd, Brackenbury Scholarship

Nils Deeg, Brackenbury Exhibition

Katie Lawrence-Smith, Brackenbury Exhibition

Stephanie McAnally, Brackenbury Exhibition

Hannah Williams, Brackenbury Exhibition

MATHEMATICS

Henrique Aguiar, Les Wood Scholarship

Daniel Clark, Les Wood Scholarship

Benjamin Hubbert, Les Wood Scholarship

Eliza Casapopol, Les Wood Scholarship

Sean Liew, Arthur Levitan Scholarship

Kirsty Land, Konstantinos Katsikas Exhibition

George Cooper, Arthur Levitan Exhibition

MATHEMATICS AND COMPUTER SCIENCE

Cong Lu, Les Wood Scholarship

Jesse Sigal, Les Wood Scholarship

Matthew Hillman, Donald Michie Exhibition

MATHEMATICS AND PHILOSOPHY

Lorin Samija, Prosser Scholarship

MEDICAL SCIENCES

Gaurav Agarwal, Brackenbury Scholarship

MODERN LANGUAGES

Sian Collins, Cecil Spring Rice Scholarship

Penry Buckley, Higgs Exhibition

Alice Camilleri Burke, Brassey Exhibition

Jojo Moss, Higgs Exhibition

Ferdinand Reynolds, Brassey Exhibition

ORIENTAL STUDIES

Shreya Lakhani, Markby Exhibition

PHILOSOPHY, POLITICS AND ECONOMICS

Sophie Andrews, Markby Scholarship

Nicholas Halterman, Markby Scholarship

Sophie Large, James Hall Scholarship

Zachary Leather, James Hall Scholarship

John Maier, NT Huxley Scholarship

Krister Rasmussen, James Hall Scholarship

Julius Hillebrand, Markby Exhibition

Felix Heilmann, James Hall Exhibition

PHYSICS

Eleanor Cook, Newman Scholarship

Joseph Lee, Prosser Scholarship


Connor Lenihan, Theobald Scholarship

Daniel Luo, Newman Scholarship

Robbie Ewart, Theobald Exhibition

Joel Lowther, Theobald Exhibition

Tommy Matthews, Prosser Exhibition

Ana Sotirova, Prosser Exhibition

PHYSICS AND PHILOSOPHY

Xavier Tierney, Theobald Scholarship

NETTLESHIP INSTRUMENTAL AWARDS

Jordan Antony Strobach-Morris (Physics and Philosophy)

Alexander Toal (Classics)

ORGAN SCHOLAR

Joseph Barber (Classics)