Prize Holders

This page lists all those who have been awarded College or University prizes during the current academic year (including those who received awards after the end of 8th week of Trinity Term of the previous year). For details of College prizes and College subject prizes, and how and when they are awarded, please see Financial Support.

College prizes awarded 2016/2017

A.V. Dicey Prize: James Raymond Kin Ling Yow

Bob and Jeanie Heller Prize: Emily Freeman

Chemistry Prelims Prize: Harriet Rose Moore

Conroy Prize: Hamish Andrew Campbell Hall

GDH Cole Prize: John Maier​

George Powell Prize: Felix Heilmann

Gertrude Hartley Poetry Prize: Arabella Currie

Greville Smith Prize: Amy Ford


Greville Smith Prize: Benedict Arthur Simon

Kyriacou & Sherwin-Smith Prize: Yulin Liu

Leonie Foong Prize: David Janz

Lubbock Prize: Sarah-Jane Rodgers

Modern Languages Prelims Prize: Hebe Bourne

Modern Languages Prelims Prize: Anna Irwin

Mouat-Jones Prize: Piotr Dabkowski

Nasrudin Prize (1st): Matthew Townsend

Nasrudin Prize (2nd): Charlotte Elves

Nasrudin Prize (3rd): Saloni de Souza


Periam Prize: Lily Goldblatt

Periam Prize: Jonathan Martin

Periam Prize: Jemima Sneddon

Prosser Prize: Chanan William Binzi

Prosser Prize: Jack Wheatley

Prosser Prize: Alexander Thewlis McKenzie

Prosser Prize: Zhangyou Nikki Chen

Samuel Dubner Prize: Charles Garner

Sir Raymond Beazley Essay Prize: Romain Civalleri


Thomas Balogh Prize: Sophie Large

Wurtman Prize: Tanvir Rafe

Wurtman Prize: Elizabeth Wilson

Record Half Bursary holders

(Italics indicate awards made in the current academic year)

Joshua Jesudason

Cealach McKeating

Abhijeet Tavare

Zachary Leather

Lily Goldblatt

Natasha Larcom

University prizes awarded 2016/2017

Papiya Ghosh Thesis Prize for best MPhil thesis in 2016: Michaela Mossetto Carini

Law Faculty Prize in Punishment, Security and the State for best performance in the Punishment, Security and the State paper: Marta Pantaleon Diaz

Law Faculty Prize in Medical Law and Ethics for best performance in the Medical Law and Ethics paper: Jia Ming Benjamin Mak

Hoare Prize for best overall performance in the MSc in Computer Science: David Tena Cucala

Sir Roger Bannister Neurology Prize 2015/2016 for outstanding performance in Year 5 Neurology: Thomas Aquilina, proxime accessit

RB Duthie Prize 2016/2017 in Orthopaedic Surgery for best performance by a student in 5th Year/Graduate Entry 3rd Year Orthopaedics (joint winners): Jamie Mawhinney and Abhijeet Tavare 

Gibbs Prize for Economics and Management (prelims) 2017 the joint 2nd highest mark in the General Management paper, Felix Tan,

Part II thesis prize, Organic Chemistry, Pearse Solon 

Gibbs Prize for English Prelims, Alexander Blaney

Gibbs Prize for Computer Science and Philosophy 2017 for Parts A and B, paying particular regard to Philosophy papers,  Nicholas Buckner 

Department of Statistics Prize 2017 for performance in the Honour School of Mathematics and Statistics Part A, Chien Cheng Sean Liew

Dolores Oria Merino Prize in Written Spanish for the best performance in Spanish Prose in FHS in Modern Languages 2016-17, Monica Burns

Bruker UK Limited prize for students reading Chemistry at Oxford based on the performance in Prelims, Jing Yee Kee

IBM Prize for excellent performance in the Preliminary Examination in Mathematics, Kirsten Land

Gibbs Prize Book (joint winner), FHS Law, Olivia Retter

OUP Prize for Personal Achievement, for performance in the Chemistry Part IA examinations, ​Adam Beecroft

TeachFirst Awards